5 km Trúbiaci kameň

V lesoch neďaleko malebnej juhoslovenskej dedinky Sucháň
sa ukrýva azda najnevšednejší hudobný nástroj na Slovensku, tzv. Trúbiaci kameň. Ide o mohutnú sopečnú skalu s dvomi otvormi na vrchnej strane. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné, prenikavé zatrúbenie, ktoré sa rozlieha po všetkých okolitých dolinách. Len málokto však dokáže na skalu správne zatrúbiť; obyčajným fúknutím sa tón nevylúdi.
Trúbiaci kameň využívali podľa povesti v dávnych dobách Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí z rabovačiek po okolí, preto sa balvan niekedy nazýva i Tureckou píšťalou. Podľa inej verzie slúžil naopak domácemu obyvateľstvu, ktoré ho rozozvučiavalo na výstrahu pred blížiacimi sa pohanmi. 
Ako to bolo v skutočnosti, to je dnes už veľmi ťažké rozsúdiť. Podobne ťažké je povedať, či ide v prípade trúbiacich otvorov v kameni o hračku prírody, alebo dômyselný ľudský výtvor. K záhadám nevšedného hudobného nástroja možno napokon pripočítať i tajuplný obrazec a číslice, ktoré doň pred stáročiami niekto vytesal. 
K Trúbiacemu kameňu, ktorý dnes slúži ako turistická atrakcia, sa možno dostať po náučnom chodníku začínajúcom v obci Sucháň. Túra je nenáročná, zvládnu ju i menej zdatní turisti.